21:00 ZIRK MIR /n AD UNDAS

ZIRK MIR /n

AD UNDAS

ČTVRTEK / 18.7. / 21:00
VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ
AD UNDAS

AD UNDAS

„Je potěšením sledovat toto představení. Ani na chvíli vás nenechá v klidu. Hodina nabitá akcí a sál otřásající se smíchem.“

                                                                                                                                                     Moss Avis, Norsko

Na horizontu se objeví podivný člun vypadající jako plachetnice. Posádku na palubě tvoří pět různorodých postav – romantický Ruský Kapitán, vousatá Baletka, naivní Oko Námořníka, švýcarský Strojník a mystický Fakír. Příběh začíná vyloděním na břeh.

„Postavy se jedna po druhé představují prostřednictvím akrobatických, hudebních a pěveckých výstupů. Obecenstvo souzní s jejich nezapomenutelnou scénickou mluvou. Vizuálně jde o hudební cirkus, představení startuje jako tančící derviš, jako kreslený film Texe Averyho (ovšem bez vlka). Mladické divoké vibrace, a přemožené obecenstvo šťastně aplauduje.“

                                                                                                                                              Quest-France, Francie

Postavy dávají do hry svá srdce, velmi brzy nabývá vrchu fantazie a cesta vede do světa imaginace. Plachetnice vypluje doslova z mapy světa. Postavy vstupují do prostoru bez zemské přitažlivosti, což se posléze ukazuje poněkud ošidným. Později se nacházejí hluboko v oceánu plném podivných mořských příšer. Snaží se najít cestu za pomoci přístroje, který je schopen komunikovat se satelity a zároveň i s duchovními silami. Ale kam jdou a odkud pocházejí?

ZDROJ PŘÍBĚHU

Základy představení byly položeny v roce 2010 při spolupráci s italským scénickým režisérem Sergio Bini Bustricem. Námět se měl potom rozvinout do představení za pomoci kulturní expedice. V letech 2010 – 2010 Zirk Mir cestovali do různých zemí, jako např. Řecka, Itálie, Španělska, Maroka, Gambie, Kapverd, Guadeloupu, Dominikánské republiky a Haiti. Díky kulturním výměnám a náhodným setkáním s místním obyvatelstvem se představení hodně vylepšilo. Postavy jsou karikatury samotných herců. Základem představení „Ad Undas“ se staly jejich zážitky z cest.

TÉMA

Ad Undas (z latiny: Do vln) se v norštině používá, když je potřeba vyjádřit, že se něco ubírá úplně špatným směrem. A o tom je i naše představení. Je o námořní výpravě a zároveň spiritualitě. Jak dobře proplout životem? Někteří věří různým náboženským vírám, jiní vědcům, filozofům nebo jen svým vlastním myšlenkám a názorům. Ať tak či onak, kdo může říci, která cesta je ta správná? Cílem představení je vytáhnout diváky z jejich obvyklého způsobu uvažování na pouť „Ad Undas“, do světa bez hranic i pravidel.

„Během hodinového produkce je obecenstvo okouzleno. S nadšením a v dobré náladě jsme sledovali pouť po světě, která začala v Norsku. Představení bylo úžasné v každém svém momentě, ukázalo umění plné života, které ani na chvíli neztratilo pozornost publika. Herci odcházeli ze scény za nadšeného potlesku.“

                                                                                                                                           Le Télégramme, Francie

ZIRK MIR

ZIRK MIR

Zirk Mir je úžasná směs cirkusu, divadla, tance a hudby.

Skupina pěti mužů se vytvořila v roce 2008 na základě nápadu použít pro světové cirkusové turné jako dopravní prostředek plachetnici. Cílem bylo najít takový způsob komunikace s publikem, který by nebyl závislý na jazyku, kterým diváci hovoří.

Právě zkušenosti, které skupina získala během své cesty, se staly základem umělecké práce této společnosti.

V současné době Zirk Mir hrají představení, vedou kurzy, podílejí se na různých zábavných akcích a také připravují nové velké národní i mezinárodní produkce.