21:00 TEATR GRY I LUDZIE /pl BALADA O JANIE WNEKU

TEATR GRY I LUDZIE /pl

BALADA O JANIE WNEKU

STŘEDA /17.7./ 21:00
VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ
BALADA O JANU WNEKOVI

BALADA O JANU WNEKOVI

Balada o Janu Wnekovi je představení inspirované skutečným příběhem jednoho z průkopníků aviatiky, který o dvacet let předběhl německého inženýra Otto Lilienthala, všeobecně uznávaného jako konstruktéra prvního bezmotorového letadla.

Jan Wnek byl neobyčejný člověk – vysoce uznávaný tesař, sochař, konstruktér a vynálezce. V jeho rodné vesnici jej někteří obdivovali, jiní mu záviděli. Mnoho lidí v něm vidělo blázna. Někteří lidé jej podezírali ze spolku s ďáblem. Jan zkonstruoval svůj „kluzák“ na základě pozorování ptáků. Jako negramotný nemohl využít ani literaturu ani zkušenosti jiných lidí.

Příběh Jana Wneka je příběhem o snech, o potřebě uniknout z každodenního života, o potřebě svobodné tvorby. A o tom je i naše představení. Pro nás je obzvláště přitažlivý životní přístup Jana Wneka, který je založen na čestnosti, která se moc nenosí v dnešní zkomercializované době. Jako každé pouliční představení je i „Balada o Janu Wnekovi“ založena na pohybu a slovní projev má jen okrajový význam. Představení je koláží představ vycházejících z Janova životopisu, i když se přesně nedrží jeho chronologického sledu. Je to večerní pouliční představení, ve kterém využíváme tanec, chůdy a velké pohyblivé jevištní prvky.

TEATR GRY I LUDZIE

TEATR GRY I LUDZIE

Divadlo Gry i Ludzie bylo založeno v roce 1997. Od počátku své existence skupina vystupuje na tradičních divadelních scénách, ale hraje i pouliční divadlo. Soubor neustále cestuje, hraje doma i v zahraničí. Má na repertoáru venkovní představení, jevištní hry a hraje i pro děti. Jeho domovskou scénou je budova bývalého nádraží v Katovicích Dabrówka Mała. Konaly se zde premiéry následujících her: Faedřina láska (Phaedra´s Love) od Sarah Kane, Neidentifikovatelné lidské ostatky (Unidentified Human Remains) a Pravá podstata lásky (True Nature of Love) od Brada Frasera. Účinkující jsou lidé různého původu a s různou uměleckou zkušeností. Divadelní soubor je v úzkém sepětí s prostředím a spolupracuje s různými nezávislými divadly.

Více info: Teatr Gry i Ludzie