21:00 (BRA)TŘI V TRICKU /cz PLOVÁRNA

(BRA)TŘI V TRICKU /cz

PLOVÁRNA

ÚTERÝ / 16.7. / 21:00
VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ
PLOVÁRNA

PLOVÁRNA

pohybovo - cirkusová humoreska na motivy Vančurova Rozmarného léta

Hrají: Adam Jarchovský, Václav Jelínek a Kristýna Vlčková
koncepce a režie: Veronika Riedlbauchová 
 

Nechte na sebe dýchnouti atmosféru časů minulých, kdy muži pečovali o své zdraví a tělesnou čistotu v říčních lázních. Nerobíce věcí užitkových, trávili i seberozmarnější léta v tvůrčí zahálce, rozmlouvajíce nad tématy světotvornými. Ve chvíli, kdy na prkna plovárenská zavítá dívka povahy nadmíru jemné, rozbíhá se děj a není v ničí moci, aby jej zadržel. K ďasu!

Svět, který uvidíte, jest z hravosti, neboť hra předchází před činy. A jelikož příchylnost dvou pohlaví jest starší nežli skály a moře, stává se hra zbraní v líté při o dívčí přízeň.

A proto vejděte, vejděte bez zdráhání! Pánové dnes označili koupel za vlahou. Vyjasňuje se a k poledni bude vedro.

Představení je volně inspirováno novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury. Poetiku tohoto autora převádí s lehkostí a jemnou groteskou do pohybové humoresky, v níž využívá cirkusových disciplín – žonglování, provazochodectví a párové akrobacie. Záhady. Humor. Srdcervoucí podívaná. Děti a vojsko platí skoro polovic.

V hodinovém představení se naplno ukázal nejen akrobatický a žonglérský talent účinkujících, ale i schopnost autorů pracovat s dynamikou večera, s cirkusovou komikou, s přítomností diváků. Zařazení pomalých, téměř statických pasáží mezi efektní čísla přineslo osvěžení a umožnilo rozehrát skvělé pantomimické výstupy či netypicky využít divadelní prostor. Klára Zindulková, Divadelní noviny

Jistěže ne každé léto má průběh jaký si přejeme, a přesto se může i v únoru nečekaně zrodit atmosféra, která pohladí a potěší. Obdaruje nás darem přívětivosti navzdory době, která se zdá mnohým velmi nepříznivá. Představení skupiny (bra)Tři v tricku ve spolupráci s Veronikou Riedlbauchovou Plovárna, vskutku velmi volně na motivy Vladislava Vančury je takovým zážitkem. Večer v divadle Ponec, jakoby mimochodem a s jakousi až samozřejmostí všech využitých a použitých dovedností, vytrhl nás v hledišti z každodenního shonu, neúprosného toku času a stresů a přenesl nás do světa lidskosti a pochopení. Díky! Prof.Miloslav Klíma, DAMU

Divadelní umění, ve kterém jsou předváděny cirkusové disciplíny v kombinaci s pohybovým divadlem, reprezentuje dnes Nový cirkus jako formu umění, jehož cílem je být divadlem, nikoliv populární show. Z tohoto aspektu mohu říct, že jsem v Plovárně viděl na české scéně skutečně dramatický Nový cirkus. Ryze domácí provenience. Konečně. Radim Vizváry pro Taneční aktuality, herec, pedagog, mim

Scénografie: Marianna Stránská
Světelný design: Šimon Kočí

Zvuk: Matěj Ošanec
Produkce: ART Prometheus

(BRA)TŘI V TRICKU

(BRA)TŘI V TRICKU

Soubor (bra)Tři v tricku vznikl v roce 2012 rozšířením dua Bratři v tricku o Kristýnu Vlčkovou. Práce těchto tří performerů vychází z prvků současného cirkusu a je založena zejména na technikách žonglování, provazochodectví a akrobacie.
Historie původního dua Bratři v tricku sahá do roku 2009, kdy Václav Jelínek a Adam Jarchovský prezentovali svou společnou práci v rámci komponovaného večera na novocirkusovém festivale Letní Letná. V následujících letech svou show měli možnost předvést na celé řadě prestižních domácích akcí, jako například trutnovský festival nového cirkusu Cirk-UFF či opakovaně v rámci Letní Letné. V zahraničí se představili například na největším světovém festivale žonglování European juggling convention ve finském Joensuu a na dnech Evropy v Madridu.
Od svého počátku úzce spolupracují s o.s. Artists 4 Children, se kterým se pravidelně vydávají za dětmi do sociálně vyloučených oblastí po celém světě (Palestina, Makedonie, Bosna a Hercegovina, Indie). Jejich další pedagogická činnost je spojena s Centrem pro nový cirkus – Cirqueon, kde oba působí jako lektoři žonglování. Václav Jelínek, absolvent katedry alternativní a loutkového herectví na DAMU v Praze, vyučuje žonglování a manipulaci rovněž na katedře pantomimy na HAMU v Praze.
V roce 2010 se Bratři v tricku stali součástí souboru pouličního divadla V.O.S.A. Theatre, se kterým v témže roce reprezentují Českou republiku na světové výstavě EXPO v čínské Šanghaji. Právě zde se setkávají s Kristýnou Vlčkovou, provazochodkyní, žonglérkou a absolventkou cirkusové školy ve Francii L´École De Cirque de Bordeaux. Vzniká nápad užší spolupráce, která se poprvé realizuje pod hlavičkou (bra)Tři v tricku v představení Plovárna.

Více info: Bratři v tricku